Создать аккаунт
Главная » Эксклюзив » Календарь церковных праздников на 16 июля 2022 года: какого чудотворца почитают
Эксклюзив

Календарь церковных праздников на 16 июля 2022 года: какого чудотворца почитают

172



Источник фото: azbyka.ru
Церковный календарь полон праздничных дней. Едва не ежедневно правоверные православные почитают святых мучеников, священников, пророков, чудотворцев. Им возносят сильные молитвы, просят о помощи, читают тропари и кондаки. День памяти кого отмечают сегодня, 16 июля 2022 года, сообщает azbyka.ru.


В этот день с именинами поздравляют только мужчин. Сегодня не будут обделены вниманием Александры, Анатолии, Василии, Георгии, Герасимы, Демиды, Иваны, Константины, Марки, Михаилы, Филиппы, Фомы.

Какие церковные праздники отмечают 16 июля 2022 года


Сегодня, 16 июля 2022 года, отмечаются церковные праздники в честь:


  • перенесения мощей св. Филиппа (Колычева), митрополита Московского и всея России, чудотворца;

  • мученика Иакинфа Римского;

  • благоверных князей Ярославских — Василия и Константина;

  • св. Василия, епископа Рязанского;

  • преподобных Анатолиев Печерских;

  • преподобных Иоанна и Лонгина Яренгских;

  • блаженного Иоанна, Христа ради юродивого, Московского;

  • преподобного Никодима Кожеезерского.


День памяти чудотворца Филиппа, перенесения его мощей


16 июля 2022 года отмечается День памяти митрополита Московского и всея России Филиппа. Точнее, праздник установлен в честь перенесения мощей святого чудотворца.

Святитель Филипп скончался 23 декабря 1569 года. Его тело осталось у Отроч монастыря в Твери. При жизни чудотворец занимал сан игумена Соловецкой обители, и после его смерти в 1591 году иноки испросили позволения перенести мощи в свой монастырь. Епископ Филипп незадолго до смерти подготовил для себя могилу, в которой и погребли его тело.

29 апреля 1646 года Патриарх Иосиф направил игумену Соловецкой обители грамоту, чтобы торжественно открыть мощи святителя и чудотворца Филиппа. Уже 31 мая мощи перенесли в новую раку в Преображенском соборе.

Через 6 лет по предложению митрополита Новгородского Никона и по благословению Патриарха Иосифа мощи Филиппа перенесли в Москву. В руки чудотворца вложили покаянную грамоту царя Алексея Михайловича с мольбой о прощении грехов Иоанна Грозного, который был его прадедом.

Молитвы чудотворцу Филиппу, митрополиту Московскому


Молитва 1-я

О, пречестна́я и свяще́нная главо́ и благода́ти Свята́го Ду́ха испо́лненная, Спа́сово со Отце́м обита́лище, вели́кий архиере́е, те́плый наш засту́пниче, святи́телю Фили́ппе, предстоя́ у Престо́ла всех Царя́ и наслажда́яся све́та единосу́щныя Тро́ицы и херуви́мски со а́нгелы возглаша́я песнь трисвяту́ю, вели́кое же и неизсле́дованное дерзнове́ние име́я ко всеми́лостивому Влады́це, моли́ спасти́ся па́ствы Христо́вы лю́дем, благостоя́ние святы́х церкве́й утверди́: архиере́и благоле́пием святи́тельства украси́, мона́шествующыя к по́двигом до́браго тече́ния укрепи́, ца́рствующий град и вся гра́ды и страны́ до́бре сохрани́, и ве́ру святу́ю непоро́чну соблюсти́ умоли́, мир весь предста́тельством твои́м умири́, от гла́да и па́губы изба́ви ны, и от нападе́ния иноплеме́нных сохрани́, ста́рыя уте́ши, ю́ныя наста́ви, безу́мныя умудри́, вдови́цы поми́луй, си́роты заступи́, младе́нцы возрасти́, пле́нных возврати́, немощству́ющыя и моля́щияся тебе́ от всех напа́стей и бед хода́тайством твои́м свободи́: моли́ о нас Всеще́драго и Человеколюби́ваго Христа́ Бо́га на́шего, да и в день Стра́шнаго Прише́ствия Его́ от шу́ияго стоя́ния изба́вит нас, и ра́дости святы́х прича́стники сотвори́т со все́ми святы́ми во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва 2-я

О, вели́кий уго́дниче Христо́в святи́телю о́тче наш Фили́ппе, ско́рый помо́щниче и ди́вный чудотво́рче! При́зри ми́лостивно на ны многогре́шныя, ве́мы бо, се́рдцем и усты́ и со благоразу́мным разбо́йником испове́дуем, я́ко по дело́м на́шим бе́ды пости́гшия нас прие́млем, си́ми бо вре́менными скорбьми́ избежи́м по милосе́рдию Го́спода ве́чныя му́ки, гре́шником угото́ванныя: се́яхом бо се́мена своево́льнаго жития́, пожина́ем же те́рния скорбе́й. Оба́че не́мощни есмы́, и в покая́ние те́плое прише́дше, мо́лимся, да преложи́т Госпо́дь гнев Свой на ми́лость и тебе́, святи́телю Христо́в, усе́рдно про́сим: проле́й те́плую моли́тву твою́ ко Христу́ Го́споду на́шему, Ему́же при́сно предстои́ши и мо́лишися о почита́ющих тя с любо́вию и упова́ющих на твое́ предста́тельство. Умоли́ пра́веднаго Судию́, да защити́т святу́ю оби́тель сию́, ме́сто, в не́йже ты духо́вно породи́лся еси́, и путево́ждь и́ноком свята́го ме́ста сего́ был еси́. Упаси́ я́коже до́брый па́стырь жезло́м бла́гости твоея́ разсе́янныя о́вцы ста́да Христо́ва и во дво́ры Госпо́дни всели́ я́. Огради́ нас от собла́зна ересе́й и раско́лов в правосла́вной Це́ркви на́шей. Научи́ нас, во стра́нствии су́щих, го́рняя му́дрствовати, а не земна́я, просвети́ разсе́янный ум наш и на путь и́стины напра́ви, охладе́вшее се́рдце на́ше любо́вию ко Го́споду и к бли́жним на́шим согре́й. Вдохни́ в нас ре́вность ко исполне́нию веле́ний Бо́жиих. Осла́бленную греха́ми и нераде́нием во́лю на́шу оживотвори́ благода́тию Ду́ха Всесвята́го. Правосла́вие укрепи́, нападе́ния лука́внуюших и беззако́нных челове́к на Це́рковь Бо́жию дале́че отжени́. Отпа́дшия ве́тви от лозы́ Христо́вы с то́ю па́ки соедини́, испроси́ у Христа́ Бо́га душа́м и телесе́м на́шим здра́вие и кре́пость, боля́щим исцеле́ние да́руй, стра́ждущих уте́ши, скорбя́щим мир и отра́ду покажи́, пла́чущия ра́доватися сотвори́, печа́льныя ликовствова́ти соде́лай, вражду́ющих умиротвори́, зави́стливыя ми́лостивны покажи́, вся́кия в нас непра́вды испра́ви. Изжени́ вся́кую крамо́лу и лука́выя сове́ты нечести́вых разруши́, оба́че тех в покая́ние приведи́. Архиере́ем и духо́вным па́стырем, поста́вленным пасти́ ста́до Христо́во Росси́йския Правосла́вныя це́ркви, пода́ждь прему́дрость и пра́ведное житие́, я́коже и сам си́ми доброде́тельми украша́лся еси́, ста́рыя поддержи́, ю́ныя научи́ и уцелому́дри, и да́руй им моли́твами твои́ми трудолю́бие, послуша́ние и ми́рное жи́тельство. Нам же всем ра́дость при́сную о Го́споде пода́ждь, да терпе́нием тече́м на предлежа́щий нам по́двиг жития́ сего́ вре́меннаго, взира́юще на Нача́льника ве́ры и Подвигополо́жника Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Ему́же бу́ди сла́ва, благодаре́ние и поклоне́ние, со безнача́льным Его́ Отце́м, и с Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


0 комментариев
Обсудим?
Смотрите также:
Продолжая просматривать сайт gazeta.kg вы принимаете политику конфидициальности.
ОК